Parohia Ceacu
Site-ul oficial Parohia Ceacu, cu hramul Sfântul Ierarh Nicolae şi Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel, din Protopopiatul Calarasi al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor.

Unirea Principatelor Române sărbătorită la Parohia CeacuNoutati
29-01-2016 09:49
Cu prilejul aniversării a 157 de ani de la Unirea Principatelor Române, duminică,24 ianuarie 2016, în Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” – Ceacu dinProtopopiatul Călărași, după oficierea Sfintei Liturghii, s-a săvârșit Slujbade Te Deum cu ocazia acestui eveniment important pentru poporul român.

Copiii din grupul de cateheză al parohiei, coordonați de doamna preoteasă,au interpretat cântece patriotice, bucurând credincioșii prezenți.

Contribuția fundamentală a Bisericii Ortodoxe Române la realizarea Uniriidin 24 ianuarie 1859 a fost evidențiată de Părintele Rafael Birtașu,care a subliniat și însemnătatea zilei naţionale a Unirii PrincipatelorRomâne pentru istoria şi viaţa poporului nostru. După slujba toți credincioșiis-au bucurat și de o agapă în cinstea evenimentului.

A consemnat Preot Paroh Rafael Birtașu