Alături de credincioși pe caniculă

Sâmbătă,05 august 2017, când afară erau peste 40 de grade la umbră, părintele paroh BirtașuRafael a oferit credincioșilor, care se aflau la ora amiezii afară, apă platăîndemnându-i să se hidrateze și pe cât posibil și să rămână în casă în intervalulorelor 12-18, atunci când razele ultraviolete sunt mai puternice.

Perioadaaceasta caniculară se înscrie în valul de căldură care a cuprins Europa,temperaturile la nivelul solului depășind 60°C, organismul uman resimțindfiecare grad, astfel putându-se instala stresul termic, hipertermia, colapsulși fără intervenție de specialitate, decesul.

Persoanelecare suferă de afecțiuni cardiace au fost îndrumate să nu părăseascăgospodăriile iar la nevoie să contacteze de urgență personalul medicalspecializat.

Aconsemnat pr. drd. Birtașu Rafael.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...