Întâlnirea cu sfinții – prilej de bucurie pentru credincioșii Parohiei Ceacu

Vineri, 19 mai 2017, împreună cu un grup de 40 de enoriași ai parohieiCeacu din Protopopiatul Călărași, am mers în pelerinaj la Catedrala SfințiiÎmpărați Constantin și Elena din Urziceni unde, cu binecuvântarea PreasfințituluiPărinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor și prin grija părintelui parohBogdan Stancu au fost aduse racla cu Brâul Maicii Domnului de la MănăstireaKato Xenia și cea cu moaștele Sfântului Stelian,ocrotitorul copiilor.

După ce ne-am închinat și ne-am rugat Maicii Domnului, Sfântului Stelian șiSfântului Nectarie (Sfânt pe care catedrala îl are ca ocrotitor și ale căruisfinte moaște se găsesc aici) cu toții am mers în biserica și am participat laTaina Sfântului Maslu, oficiată de către șapte preoți care, la sfârșit aumiruit cu untdelemn sfințit în cadrul slujbei pe toți credincioșii prezenți.

Ne-am întors spre case către seară, încărcați sufletește, mulțumindu-I luiDumnezeu și Maicii Domnului ca ne-a ajutat să ne închinăm cinstitului ei Brâu,unicul obiect țesut din fire de păr de cămilă de însăși Maica Domnului pe caredupă adormirea sa l-a dăruit Sfântului Apostol Toma.

În anul 1522, doua părţi ale cinstitului Brâu au fost dăruite mănăstirii demaici Kato Xenia [https://www.doxologia.ro/locuri-de-pelerinaj/manastirea-kato-xenia-grecia] (situată la 50 km de Volos, Grecia) în timpul unei mari epidemii de ciumă.Imediat după aducerea cinstitului Brâu, oamenii s-au însănătoşit.

A consemnat preot drd. Rafael Birtașu.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...