Bucuria întâlnirii cu sfinții

Duminică, 10 aprilie 2016, după oficierea Sfintei Liturghii, pentru aldoilea an credincioșii din Parohia ,,Sfinții Apostoli Petru și Pavel” –Ceacu, împreună cu Părintele Paroh Rafael- Florian Birtașu au mers în pelerinajla Catedrala din Urziceni spre a se închina sfintelor moaște ale SfințilorÎmpărați Constantin și Elena și la cele ale Sfântului Ierarh Nectarie, vindecătorulde boli.

Credincioșii care au fost prezenți au participat la Taina Sfântului Masluoficiată de către 7 preoți și la Acatistul în cinstea Sfinților Împărați, iarla ora 1700 au însoțit racla în procesiunea de plecare.

Moaștele Sfinților Împărați Constantin și Elena au fost aduse de laCatedrala Patriarhală din București cu ocazia împlinirii a douăzeci de ani dela punerea pietrei de temelie a Catedralei din Urziceni, care se afla subocrotirea Sfinților Împărați, iar din anul 2013 , prin purtarea de grijă aPreasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor îl are caocrotitor și pe Sfântului Ierarh Nectarie, ale cărui sfinte moaște le-a adusdin Eghina Părintele Paroh Bogdan - Ionuț Stancu.

A consemnat preot paroh Rafael-Florian BIRTAȘU.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...