Ziua Eroilor sărbătorită la parohia Ceacu din Protopopiatul Călăraşi

De marele praznic al Înălțării Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos la cer, creștinii parohiei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel – Ceacu”, au adus un omagiu celor care, prin jertfa lor ne-au dat posibilitatea unei vieți decente.

Astfel că, după oficierea Sfintei Liturghii, în cadrul căreia mulți credincioși s-au înălțat sufletește prin Sfânta Împărtășanie, am mers la monumentul eroilor, unde copiii de la școala din comună și credincioșii au venit sa depună flori și coroane și unde s-a oficiat o slujbă amintirea celor căzuți pe câmpurile de luptă, în lagăre și închisori pentru apărarea patriei și a credinței strămoșești.

A consemnat preot paroh Rafael-Florian BIRTAȘU.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...